Просвітницькі матеріали

 


👀1. До останнього не розлучаюся з гаджетами

Мозок сприймає екрану як денне світло. В результаті нервова система збуджується, а випромінювання блакитного спектра від смартфонів знижує вироблення мелатоніну – гормону, який допомагає нам спати. 

У невеликому дослідженні, результати якого були опубліковані в Journal of Psychiatric Research, фахівці за допомогою особливої лінзи блокували блакитні хвилі від екранів людям з безсонням. Це допомагало краще спати: сон ставав більш тривалим і якісним.

👀2. На ніч випиваю келих вина

Засинати після порції алкоголю дійсно легше, тому що він підвищує вміст у крові аденозину – речовини, яка відповідає за почуття втоми та виробляється, коли мозок цілий день активно працював і ми довго не спали.

 Проблема в тому, що рівень аденозину спочатку різко збільшується, а потім також стрімко падає. В результаті ми прокидаємося раніше, ніж встигаємо відпочити. 

Крім того, алкоголь заважає настанню швидкої фази сну (її називають фазою зі сновидіннями), яка допомагає організму повноцінно відновлюватися.

 І нарешті, ще один неприємний момент: алкоголь діє як діуретик, змушує бігати в туалет більше звичайного, а це, звісно, заважає нормально спати.

👀3. Не звертаю увагу на розклад сну

Американський національний фонд проблем зі сном рекомендує спати по 7-9 годин на добу і лягати приблизно в один і той же час. За зміну відпочинку і неспання відповідають добові ритми, які керують сном через гормон мелатонін. Якщо ми лягаємо спати в один і той же час, синтез мелатоніну підлаштовується під наш режим. Збої в розкладі призводять до розбіжностей: мелатоніну вже багато, а ми ще не спимо, і навпаки – його вже мало, а ми лягаємо.

👀4. Сплю в невідповідний час

Якщо ви лягаєте спати тільки під ранок, час сну не збігається з піком концентрації мелатоніну в крові: рівень гормону сну починає рости о 22:00 і досягає максимуму до півночі. Саме тому до 11 години вечора рекомендується вже лежати в ліжку.

👀5. Тренуюсь прямо перед сном

Фізичні навантаження прискорюють серцебиття і дихання і приводять організм в тонус.  

👀6. Не провітрюю спальню

У спальні повинно бути свіжо - 17-20 градусів. При вищий температурі порушується фаза швидкого сну, а сон в цілому стає неспокійним. Перед сном температура тіла знижується приблизно на пів градуса, допомагаючи заспокоїтися, а спекотна температура в кімнаті діє, навпаки, як стимулятор: змушує серце битися частіше і заважає спати. 

👀7. Вечеряю перед сном

Невеликий перекус, швидше за все, ніяк не зашкодить, але щільно вечеряти не варто: доведеться довго перетравлювати їжу, а це заважає спати.

👀8. Постійно тривожусь і переживаю

Коли ні на секунду не залишають думки про робочі справи або домашні турботи, говорити про сон не доводиться. 

Допоможуть медитація або прості дихальні вправи.

👀9. П'ю каву в другій половині дня

У людей, які п'ють дуже багато кави протягом дня й особливо ввечері, часто порушується сон. Мова йде про 400 мг кофеїну в день – це 3 чашки еспресо або 2 банки енергетика. Кофеїн блокує рецептори аденозину і заважає йому працювати: ми перестаємо відчувати втому та організм знову переходить в активний режим, витрачаючи останні запаси енергії. Від кофеїну підвищується артеріальний тиск, звужуються судини, збуджується нервова система. Словом, каву краще залишити на ранок, а енергетики не пити взагалі.

👀10. Курю перед сном

Нікотин стимулює нервову систему майже так само, як кофеїн, – правда, діє на інші рецептори.  Від дії нікотину частішає серцебиття, зростає тиск, ми частіше дихаємо. Нікотин не тільки заважає заснути, але і пригнічує фазу швидкого сну, через це ми спимо з перервами.


16 СПОСОБІВ ЗМУСИТИ ОРГАНІЗМ ВИРОБЛЯТИ ГОРМОНИ ЩАСТЯ ☺️😍😁

Стимулюємо ЕНДОРФІН

☑️Спорт і активний відпочинок, м'язи повинні працювати майже до знемоги. Ознакою викиду гормону в кров буде відчуття «другого дихання».

☑️ Неординарний спосіб - чилі. Покладіть щіпку на кінчик язика і зачекайте кілька хвилин.

☑️ Ще один екзотичний спосіб - голкотерапія. Під час сеансу голковколювання ендорфіни викидаються в кров так само, як під час сміху.

Стимулюємо ДОФАМІН

☑️ Продукти, які багаті тирозином (саме з цієї амінокислоти виробляється дофамін): сир, насіння, м'ясо, риба, квасоля та інші.

☑️ Довгостроковий метод отримання гормону мотивації - винагорода. Ставте маленькі цілі і після досягнення кожної даруйте собі що-небудь.

☑️ Медитуйте, тільки по-справжньому, наприклад за допомогою дихальної гімнастики.

Стимулюємо ОКСОТОЦИН

☑️ Найпростіше - фізичний контакт з близькою людиною. Можна взяти її за руку, обійняти або просто поговорити на приємну для вас тему: будь-яка взаємодія спровокує викид гормону.

☑️ Завести домашню тварину і дбати про неї. Турбота про живу істоту - природне джерело окситоцину. Якщо ви не в змозі дозволити собі кішку або собаку, можна обійтися рослинами.

☑️ Статистично доведено, що рівень гормону вище у тих людей, які знаходяться в серйозних відносинах. Короткочасні зв'язки теж сприяють виробленню окситоцину, але не сильно.

☑️ Сходіть на легкий розслабляючий масаж. Дотик асоціюється з періодом дитинства.

Стимулюємо СЕРОТОНІН

☑️ Дослідження показали, що завдяки перебуванню на сонці рівень серотоніну підвищується.

☑️ Тримайте поставу. Коли ви сутулитеся, рівень гормону знижується, і це викликає невпевненість в собі, почуття провини або сорому незрозуміло за що.

☑️ Їжте гарбуз, твердий сир, варені яйця, сир і сочевицю: в них міститься амінокислота триптофан, з якої виробляється серотонін. Також підійдуть продукти з високим вмістом вітаміну B - курага, чорнослив, морська капуста.

☑️ Висипайтеся: чим ви бадьоріші, тим легше організму виробляти внутрішній антидепресант.

☑️ Їжте менше солодкого. Сильна тяга до цукру свідчить про брак серотоніну, але швидкі вуглеводи, які містяться в солодощах, стимулюють тільки короткочасне вироблення гормону.


Джерело Global Wellness Day Ukraine


12 вправ, що допоможуть подолати психологічні травми

📚Пітер А. Левін — доктор медицини, філософії та біологічної фізики. Понад 30 років присвятив вивченню стресу та психологічної травми. У своїй книзі «Healing trauma» пропонує 12 кроків для подолання психологічної травми.

Крок 1️⃣. Безпека і внутрішній зміст

Набуття кордонів власного тіла. Робіть вправи, які допоможуть вам відчути, що ваша шкіра і ваші м'язи є кордоном всіх емоцій та фізичних почуттів.  

🚿Наприклад, контрастний душ — це усвідомлення тілесних кордонів.

Крок 2️⃣. «Заземлення» і концентрація

При травмі людина ніби втрачає ґрунт під ногами. Частина процесу зцілення — це оволодіння умінням твердо стояти на ногах, або «заземлення».

🧍🏻‍♀️Станьте двома ногами на землю та відчуйте тверду підлогу під собою.

Крок 3️⃣. Відновлення джерел живлення (ресурси)

У кожного індивідуальні ресурси: зовнішні та внутрішні. Найбільш очевидні ззовні — природа, друзі, сім'я, тварини, заняття спортом, танці, музика тощо. Внутрішні — наша сила, рухливість, інтелект, духовні пошуки, вроджені таланти, мудрість, міцна нервова система. 

📝Необхідно визначити свої внутрішні і зовнішні джерела й ресурси та активно використовувати їх для поповнення емоційного балансу.

Крок 4️⃣. Від відчутого відчуття до відстеження специфічних переживань

Усвідомити відчуття через соматичне.       

🤔Наприклад, коли ви переживаєте занепокоєння, ви можете поставити собі запитання «Звідки я знаю, що мене щось турбує? В якому місці я відчуваю занепокоєння?» та прослідкувати цю емоцію у своєму тілі.

Крок 5️⃣. Перехід до активного стеження: відчуття, образи, думки, емоції

Як тільки у вас почнуть з'являтися неприємні думки, що зіштовхують вас на небезпечний шлях, скажіть собі: «Це всього лише думки. А що я дійсно зараз відчуваю? Що відбувається в моєму тілі?».

Можуть виникнути образи: візуальні (зримі), акустичні (звуки або голоси), смакові, нюхові (запахи) або тактильні (шкірні відчуття, «дотику»). 

❔Не забувайте ставити собі запитання «Які відчуття я помічаю у своєму організмі, коли переді мною виникає образ?».

Крок 6️⃣. «Маятник»

Навчіться підкорятися власному ритму «звільнення — закріпачення».

🧘🏻‍♀️Знайшовши в собі емоцію, що вас турбує, спробуйте сфокусуватися на цій ділянці тіла. Емоція буде потроху залишати вас, а ви намагайтеся прослідкувати цей момент. При вдалому використанні цієї вправи ви зможете керувати своїми емоціями, тим самим розгортати їх або, навпаки, — звільнятися від них.

Крок 7️⃣. Реакція боротьби: природна агресія проти насильства

Агресія — наша природна вроджена властивість, покликана захищати нас, коли над нами нависає загроза. Якщо час від часу у вас виникає агресія — це може бути наслідком психотравми. 

❔Поставте собі запитання «Де у тілі я відчуваю агресію?», «Які думки в мене виникають під час агресії?». Прослідкуйте цю емоцію, від чого та у що вона перетікає.

Крок 8️⃣. Реакція втечі: природний вихід проти тривоги і занепокоєння

Втеча від травми — це людська природна реакція. Але якщо людина не впевнена у своїй втечі — то можуть виникнути перешкоди, заціпеніння, що веде за собою страх та безсилля. 

☝️Усвідомлення, що втеча є найвдалішим варіантом від небезпеки, звільняє від відчуття страху та безсилля. Так як організм налаштований на мету — збереження себе втечею.

Крок 9️⃣.Сила і гнучкість проти безсилля і занепаду

Відчуття безсилля можна розглядати як наслідок незавершеної реакції у відповідь на загрозливу ситуацію. 

🧠Наш мозок так влаштований, що йому просто необхідно завершити всі «операції» нашої пам’яті, щоб звільнити місце для нових емоцій. Таким чином нам необхідно пройти через тяжкість ситуації в нашій голові, щоб ще раз пережити всі емоції та зібрати до кінця пазли часу.

Крок1️⃣0️⃣.Страх, виділений із контексту реакції «заціпеніння»

Під час зіткнення двох реакцій — страху та заціпеніння — треба виділити страх. Тим самим емоція заціпеніння завершиться «сама собою», а ваша поведінка стане осмисленою та активною.

🙆🏻‍♀️Коли ви відчуєте, що відчуття рівноваги почало до вас повертатися, ви можете звернутися за підтримкою до такої афірмації: «Я вдома. Нарешті я вдома». Повторіть це твердження два або три рази поспіль.

Крок 1️⃣1️⃣. «Орієнтація»

Перехід із внутрішнього світу в зовнішнє середовище, від діалогу із власним організмом до соціальної взаємодії.

📝Вправа.

Розплющивши очі, деякий час вільно роздивляйтеся навколишні предмети. Дайте собі озирнутися і зорієнтуватися в навколишньому просторі. Інтерес, цікавість, прагнення до дослідження і пізнання — це джерела, що підживлюють базові структури нервової системи. Нервова система не може в один і той же час бути травмованою і підтримувати в нас пізнавальний інтерес. Травма не може співіснувати з цією властивістю людської натури.

Крок 1️⃣2️⃣.Закріплення і інтегрування досягнутих результатів

Звільнившись від травмуючої реакції, ви відчуєте потребу в додаткових засобах, це індивідуально. Вони допоможуть вам втягнутися в нове життя, головна особливість якого — це спокій та усвідомлене відчуття присутності «тут і зараз».


Слідкуйте за емоціями та внутрішнім станом. Будьте здорові!


Що таке «зона стійкості»?

Зона стійкості, або ок-зона — це стан, коли ми здатні давати раду з труднощами й обставинами в нашому житті, можемо приймати правильні для себе рішення і відчуваємо контроль над ситуацією.

Різні фактори можуть виштовхнути нас у зону збудженості або зону пригніченості. У цих станах ми почуваємося некомфортно, ми не контролюємо ситуацію. Перший крок, щоб повернутися назад в ок-зону, це визнати, що ми з неї вилетіли. Після визнання цього факту ми можемо обрати стратегію повернення.

Як визначити свій емоційний стан?

Feeling check-in — перевірка почуттів: вправа, спрямована на усвідомлення і перевірку свого емоційного стану. Її можна робити з дітьми або самостійно. Для початку треба взяти невелику паузу — відчути власний настрій, просканувати своє тіло і дослухатися, а що воно нам підказує про наш стан. Після того як ви усвідомили свій настрій, треба назвати його словом, що найвлучніше його описує. Це нормально, коли вам складно зрозуміти свої відчуття і назвати їх. Але щойно відчуття отримує своє ім’я, воно дає нам інформацію про те, як з ним можна впоратися. Цю вправу можна робити і без слів, використовуючи образи. Спершу ви можете почуватися ніяково, але якщо ці вправи робити правильно, це розвиває емпатію та близькість між людьми. Тут важливо пам’ятати, що будь-які емоції та почуття є нормальними і дозволеними, адже вони — частина багатства і різноманіття нашого життя.

📎Отже, запитайте себе або дитину:

❓Як ти почуваєшся?

❓У якій зоні ти зараз перебуваєш — в ок-зоні, зоні збудження чи пригнічення? Як ти це відчуваєш, звідки ти це знаєш? Можете намалювати ці зони і попросити дитину показати, де вона зараз.

❓«Розкажи про погоду» — можна запропонувати дітям використовувати ознаки погоди для описання свого настрою: якщо дитина щаслива і радісна — це ясна погода, яскраво світить сонце; якщо дитина у фрустрації — може сказати, що до неї наближається буря чи гроза.

❓Діти також можуть намалювати картинку, що описуватиме їхній настрій.

❓Настрій можна описувати не словом, а жестом чи звуком.

❓Можна обрати пісню, що віддзеркалюватиме ваш настрій.

❓У мережі можна знайти постери настрою або личка, що відображають настрій, і користуватися ними.

Може бути так, що молодшим дітям некомфортно розповідати про свої почуття. Тоді можна запропонувати дитині розповісти, як почувається її улюблена іграшка або тваринка.

Якщо робите це для себе, ведіть щоденник своїх емоцій і станів. Feeling check-in у групі вибудовує довіру та співпереживання.

Які є стратегії саморегуляції?

Після того як ви знаєте свій стан та настрій, можна перейти до стратегій саморегуляції. Ці стратегії можуть бути непростим завданням, коли ми дуже втомлені, голодні, надзвичайно стресовані або приголомшені. Але в таких станах навіть важливіше застосовувати правильну стратегію саморегуляції, щоб швидко повернути себе в ок-зону. Ви можете пригадати, що ви зазвичай робите, коли вас викидає в зону збудження чи пригнічення — чи це здорові стратегії? Деякі стратегії можуть працювати в короткостроковій перспективі, але не працюють надовго чи навіть можуть погіршити ситуацію.

Ці стратегії різні — одні вмикають тіло, інші використовують нашу уяву чи розум. 

📎Отже, ви можете:

👆потягнутися, порухатися, подихати;

👆поїсти, попити води, потримати в руках чашку з теплим чаєм;

👆послухати музику;

👆погратися з домашнім улюбленцем;

👆піти на прогулянку;

👆помалювати або порозфарбовувати;

👆пожмакати м’яку іграшку;

👆зробити запис у щоденнику;

👆поговорити з кимось, хто вміє добре слухати;

👆подивитися комедію;

👆спрямувати зусиллям волі свої думки в позитивне русло.

Що таке практики вдячності?

Практики вдячності — це пригадування когось або чогось, що викликає в нас почуття подяки. Величезний масив досліджень доводить, що практики вдячності покращують ментальний, емоційний і фізичний стан. Особливо важливо практикувати вдячність у кризові часи та моменти стресу, адже саме в цей час наше тіло і розум фокусуються на тому, що є поганого чи неправильного довкола.


СИНДРОМ ЗАВИЩЕНИХ ОЧІКУВАНЬ

Чи було у вас таке, що ви ображалися на інших через те, що вони не виправдали ваших очікувань? 
📌Наприклад, дівчина вже в голові спланувала романтичну вечерю зі своїм хлопцем, усе розписала по хвилинах... Але тут її коханий каже: «Слухай, я сьогодні з хлопцями піду зустрінусь»... І все, — драма, сльози, образливі слова і т. д.

🤷🏻‍♀️ Чому так відбулося? 
Цьому є певне пояснення — синдром завищених очікувань. Це коли людина відчуває розчарування, гнів, виробляє комплекси, якщо щось пішло не за ідеальним планом в її голові. 

📌У нашій ситуації дівчина сама собі щось вигадала, сама вже в це повірила, наче буде тільки так і по-іншому взагалі не варіант (при цьому планування вечора не було обговорено з коханим). 

Або, що відбувається дуже часто, коли ми знайомимося з новою людиною та ідеалізуємо її, а потім наші думки розбиваються об скелі реальності, і людина вже не здається такою ідеальною. 

🆘 Запам'ятайте головне: ніхто не зобов'язаний відповідати вашим очікуванням, адже люди навіть можуть бути не в курсі, що на них поклали якусь «ідеальну» місію!

☄️Безумовно, коли те, чого ви так сильно чекали, не виправдовується, це викликає дискомфорт. 
☄️Наслідки можуть позначитися і на стосунках. Зазвичай, жіночі очікування у стосунках надто завищені. 
☄️Так, ви можете всіляко намагатися змінити партнера під свої цілі і потреби, щоб стати щасливою, але при цьому абсолютно не зважаєте на його критерії щастя. 

❗️Пам'ятайте, що спочатку ви зійшлися, тому що вам було добре і для того, щоб це тривало!!! 
⚠️Розмовляйте, вислухайте бачення свого партнера, можливо, в нього зовсім інші погляди на все це.
⚠️Не очікуйте якоїсь дзеркальної віддачі (ось я ради нього так, а він не може і такого), адже ваш вибір — він тільки ваш та може не відповідати вибору вашого партнера.

🤷🏻‍♀️ Що ж робити зі своїми завищеними очікуваннями?
🔅Дивіться об'єктивно та реально на навколишній світ і близьких;
🔅сподівайтеся на себе, а не чекайте подачок від долі або інших людей;
🔅усвідомте те, що невиправдані очікування не принесуть щастя ні вам, ні тим, з ким ви їх пов'язуєте;
запам'ятайте як правило, що ваші вчинки — це ваш вибір. Те, що ви вважаєте боргом партнера перед вами, — його свідомий вибір і його сприйняття ваших стосунків;
🔅нікого не порівнюйте, кожен унікальний по-своєму;
🔅насолоджуйтеся життям, кожним моментом.

Якщо відчуваєте, що самі із цим впоратися не зможете, то краще зверніться до психолога. Спеціаліст допоможе зрозуміти справжні бажання, які є саме вашими, а не надиктованими кимось, і навчить приймати, цінувати інших людей з усіма їхніми недоліками.

Автор : Галина Волошина, психологиня



БАЗОВІ ПРАВИЛА ПСИХОЛОГІЧНОЇ СТІЙКОСТІ ПІД ЧАС ВІЙНИ:

1. Перестати очікувати “коли це закінчиться”. Це звучить жорстоко, але таке очікування забирає у вас сили. Закінчиться. Обов’язково. Але необхідно діяти відповідно до реалій сьогодення.

2. Безперервно пристосовуватися до нових умов. Для цього відповідаємо на запитання:

Що я можу робити зараз, щоб я відчув себе краще? Безпечніше? Тепліше?

Який маленький крок я можу зробити протягом 5 хвилин? Найближчої години? В цей день?

3. Відмовлятися від того, що емоційно послаблює. Для цього відповідаємо на запитання:

Що погіршує мій стан?

Після чого я відчуваю безсилля?

Від чого мені потрібно зараз відмовитись?

Перегляд яких каналів новин посилює мою тривогу?

Які розмови мене виснажують?

4. Поповнювати свої емоційні запаси. І тому відповідаємо на запитання:

Що додає мені життєвого ресурсу?

Що допомагало почуватися краще останніми днями?

Якась діяльність?

Якісь розмови?

Перегляд якоїсь інформації?

5. Підтримувати зв’язки з близькими людьми.

Запитувати трендове «Як ти?». Обмінюватись новинами.

Обійматися. Проводити час разом.

Зараз дуже потрібен емоційний контакт. Тому, якщо ви на відстані, додайте аудіо та відеоспілкування замість текстових повідомлень.

6. Допомагати іншим, але уважно стежити за правилом «кисневої маски»: допомагаємо лише після того, як подбали про себе (дивись попередні пункти). Якщо сили та можливість є, то думати:

Кому я можу принести користі зараз?

Хто потребує моєї допомоги?

Якою може бути допомога?

СПОСОБИ ЗНИЗИТИ ТРИВОГУ:

1. Дихайте. Дихання спокійне, повільне, видих довше вдиху. Якщо відчуваєте, що сильно б’ється серце, запаморочення, «загубленість», нудить – все залишайте на хвилину – і дихайте;

2. Пийте воду, потроху;

3. Одягніть на руку будь-яку гумку і клацайте себе по руці, якщо відлітаєте «в паніку»;

4. Займайте себе діяльністю, до якої ви звикли і яку робите впевнено;

5. Екстрена допомога – зробіть будь-яку фізичну вправу: сядьте, встаньте в планку, відіжміться 10 разів. Контроль за емоціями повернеться через контроль тіла;

6. Проконсультуйтеся зі знайомими лікарями: які препарати від тривоги вам можна приймати та купіть їх;

7. Знайдіть психологічний безкоштовний бот в Телеграмі, він допомагає впоратися з нападом паніки:

8. Не забувайте їсти. Голод погіршуватиме ваш стан;

9. Намагайтеся не втягуватися в емоційні дискусії зараз. Дуже важливо зараз берегти свої емоційні сили;

10. Обійміть близьких.

Що робити, якщо ви злякалися та не можете їсти?

Випийте «Ношпу» 1-2 таблетки.

Покладіть тепле на живіт.

Подихайте спокійно та глибоко.

Зробіть самомасаж живота.

Що робити, якщо ви злякалися та не можете спати?

Випийте будь-який доступний вам заспокійливий засіб.

Подихайте спокійно та глибоко.

Закрийте очі. І почніть рухати ними (не відкриваючи) праворуч-ліворуч. Так 15-20 разів.

Потім відкрийте, трохи поморгайте і повторіть рухи вправо-ліворуч із закритими. Таких циклів необхідно зробити близько 10.

Що робити, якщо ви злякалися й почали тремтіти?

Подихайте спокійно та глибоко.

Напружте кулаки, стисніть їх щосили, протримайте так 5-7 секунд, розслабте. Виконайте за аналогією з іншими частинами тіла.

Залишайте щось не травмонебезпечне, що є під рукою: м’яч, м’яка іграшка, змотана в клубок річ. Кидайте щосили, 10-15 разів.

Що робити, якщо у близької людини істерика?

1. Зупинити фізично, відвести убік.

2. Взяти за руку / Обійняти / Притиснути до себе.

3. Встановити контакт очима.

4. Дати води, вмити. Наполягати, щоб вона зробила хоча б один ковток. Потім ще один.

5. Показувати, як треба дихати: «Дихай зараз, як я. Вдих, видих, вдих, видих».

6. У разі сильного надмірного емоційного потрясіння, спробувати легенько струснути чи поплескати по тілу.

7. Сказати: “Зараз це пройде, зараз ти заспокоїшся, я поруч”. Ви повинні говорити голосно, чітко та твердо. Фрази лише прості, 2-3 слова. Вам потрібно бути якомога спокійними та виваженими.

Як заспокоїти людину у кризовому стані телефоном?

1. Встановити контакт, привернути увагу до себе: “Ти мене чуєш?”. Запитати кілька разів, якщо людина в істериці. Ідеально отримати відповідь “так”.

2. Допомогти стишити дихання: “Зроби вдих та видих”, “Зробив?”, “Ще раз?”, “Є?”.

3. Переключити увагу людини на зовнішні об’єкти: “Де ти зараз?”, “Що ти зараз бачиш?”,”Хто поруч з тобою?”.

4. Забезпечити безпеку людини: “Ти в безпеці зараз?”, “Тобі зараз щось загрожує?”. Якщо ні, то дати чітку інструкцію, куди йти.

5. Сказати те, що відбувається з людиною: “Ти злякався”, “Ти шокований”, “Це мине”, “Слухай мій голос”, “Я поруч”.

6. Якщо людина продовжує перебувати в афекті, припустимо крикнути, голосно та чітко вимовити ім’я або звернення: “Мама!”; “Бабуся!”.

7. Коли людина заспокоюється, дайте їй інструкцію, що зараз робити: “Іди додому та приготуй їжі, вимкни телевізор та йди умийся”.

8. Домовитеся, коли ви перевірите стан людини: “Я зателефоную тобі через 10 хвилин, обов’язково візьми слухавку”.

Автор: Леся Данилюк


🧑‍💻 Підвищуємо концентрацію і увагу

Вже ні для кого не секрет, що через хронічний стрес, який ми зараз усі переживаємо, незважаючи на те, де знаходимось: в Україні, чи поза її межами, можуть послаблюватись наші когнітивні функції, знижуватись пам’ять, а також увага і здатність концентруватись довгий час на певній задачі.

🟠 Ось декілька порад, які допоможуть тобі регулювати ментальне навантаження і в певній мірі підвищувати концентрацію:

1️⃣ Електронна пошта. У ході одного з досліджень було встановлено, що люди, які постійно перевіряють пошту у два рази частіше перемикаються між вкладками й від цього відчувають напругу, що викликає прискорене серцебиття. Коли їм на 5 днів обмежили можливість перевіряти пошту, їх серцеві ритми прийшли в норму.

✅ Визнач часові слоти, у які ти будеш перевіряти електронну пошту і дотримуйся їх.

2️⃣ Соціальні мережи зараз є способом отримати підтримку, поглажування, розділити досвід, отримати новини, або поділитись останніми.  

☝️Разом із цим, вони є «ненажерливим пожирачем» енергії і майстром по розфокусуванню уваги.

✅ Постав собі запитання: 

❓Що саме ти отримуєш від часу, який ти проводиш в соц.мережах? 

❓Яку функцію вони виконують  і яку потребу вони задовільняють?

❓Скільки часу для тебе буде доцільним проводити в соц.мережах, щоб вони не «крали» час твого професійного і особистого життя? 

3️⃣ Сповіщення

Кожен раз, коли сигнал, вібрація або мелодія сповіщають тебе про нові повідомлення або надходить вхідний дзвінок, увага швидко перетікає до змісту того, що втрутилось в твій робочий простір. 

Зміст повідомлення може стимулювати тебе до швидкої відповіді, хоча об’єктивно це можна було би зробити і пізніше. Потім може з’являтись інше повідомлення, а за ним ще одне, і енергії на завершення поточних задач вже не вистачає.  

✅ Влучним рішенням може бути відключати сповіщення на месенджерах (хоча б на певний час) і перевіряти їх в чітко призначені для цього часові слоти.

4️⃣ Перерви. Інші дослідження були присвячені тому, як найкращим чином організувати короткі перерви аби відновити енергію, мотивацію та концентрацію. 

Вчені рекомендують наступні їх види: 

🔶 короткі ранкові перерви, щоб відновити концентрацію: випити чашку запашної кави/чаю, вийти на 10-15 хв. на вулицю/терасу/балкон і зробити ковток свіжого повітря, зробити якісь тілесні вправи на відновлення ресурсу;

🔶 більш довгі перерви, під час яких ви будете робити щось, що вам подобається: малювати, співати, слухати музику, готувати, будь-яка фізична активність. 

Такі перерви будуть приносити більше спокою, сприяти  швидкому відновленню сил та допоможуть повертатися до роботи і концентруватися на завданнях;

5️⃣ Виконуй завдання для розвитку мозку 🧠 : такі як розгадування кросворду, вивчення чогось нового, наприклад, нової мови, розгадування головоломок.

6️⃣ Проводь більше часу на природі🌳

За даними досліджень, споглядання природи, включаючи різноманітну рослинність, може принести користь процесу розвитку мозку.

🗣 Вчені також стверджують, що якщо періодично дивитись на рослини 🪴 в приміщенні, то рівень концентрації також підвищується.

⭕️ А це чудова нагода облаштувати робочий простір навколо себе своїм «маленьким зеленим садочком». 

Насолоджуйся 🌿🌷🌾 і одночасно підвищуй свою увагу!  



















День безпеки в Інтернеті 

#7 лютого 2023
#День безпеки в Інтернеті

Ця міжнародна календарна подія виникла за сприянням організації Insafe починаючи з 2004 року. Вона відзначається щорічно у другий день другого тижня лютого. 

Метою Дня безпеки в Інтернеті є поширення знань про безпечне, відповідальне і позитивне використання цифрових технологій для дітей та молоді.







Немає коментарів:

Дописати коментар

Міфи про психологів

    Н ам відомо, що в школах та садочках є психологи, але не завжди зрозуміло з якими питаннями до спеціалістів звертатись. Чим і в яких сит...